Bulharsko
Bulharsko je jedným zo štátov Európskej Únie od roku 2007. Susedí na západe so Srbskom a Macedónskom, severe s Rumunskom, na juhu s Gréckom, juhovýchode Tureckom a ďalšiu časť východnej hranice tvorí Čierne more.
Základné údaje
Základné údaje:
Oficiálny názov: Bulharská republika (miestny názov: Република България)
Rozloha: 111 001 km2
Hlavné mesto: Sofia
Počet obyvateľov: 7 245 677 (údaj z roku 2013)
Jazyk: bulharčina
Mena: Lev (100 stotiniek) – BGN (pevný kurz: 1 EUR/1,95583 BGN (od roku 1997)
Časové pásmo: SEČ+1 (tzn. o 1 hodinu viac ako na Slovensku)
Elektrické napätie: 220 V
Telefónna predvoľba: 00359
Tiesňová linka: 112 (integrovaný záchranný systém)
Doba letu: cca 1 hodina 40 minút
Bulharsko je krajinou s výbornými podmienkami pre letnú aj zimnú turistiku. Vyhľadávané sú najmä čiernomorské pobrežie, kultúrna turistika (kláštory, folklórne festivaly a tradičné sviatky) a v posledných rokoch sa dynamicky rozvíjajú strediská zimných športov (najznámejšie Bansko, Borovec, Pamporovo). V Bulharsku nájdete aj krásne historické mestá (Veliko Tarnovo, Plovdiv ) mnoho jaskýň a veľkým množstvom kláštorov (Bačkovski monastir).
Oficiálnym jazykom je bulharčina a abecedou cyrilika. V turisticky frekventovaných miestach sú miestne názvy väčšinou uvádzané aj v prepise do latinky. Najmä v turistických centrách je však možné dohovoriť sa aj po anglicky a rusky, resp. inými cudzími jazykmi.
Čierne more
Cestovanie do Bulharska za letným odpočinkom k Čiernemu moru z Československa je tradíciou už od roku 1948. Čierne more bolo kedysi sladkovodné jazero. So vznikom prielivu Bospor, čím sa oddelila Ázia od Európy, sa jazero spojilo so Stredozemným morom a stalo sa tak morom. Názov pochádza ešte od ľudí, ktorí kedysi žili na jeho pobreží a nazývali ho "achšaena", čo znamená čierny. Grécki moreplavci ho nazývali "axeinos" - nehostinný kvôli jeho búrlivosti. Až keď sa tu usadili a spoznali ho, nazvali ho "euxeinos pohostinný.
Čierne more obmýva hranice štátov Bulharska, Turecka, Rumunska, Ruska, Gruzínska a Ukrajiny. Dĺžka pobrežia v Bulharsku má 378 kilometrov. Obľúbené sa stalo hlavne kvôli svojej príjemnej letnej teplote a miernej slanosti (iba okolo 18 promile, čo je 18 g soli na 1 liter vody), čo majú za následok mnohé rieky, ktoré sa doňho vlievajú, medzi inými aj Dunaj. Čierne more sa môže pochváliť aj svojou nádhernou modrou farbou a priezračnosťou.
Pláže
Pláže sú pieskové so zlatožltým pieskom. Sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, pretože má väčšinou mierny vstup do mora. Vyznávači potápania však určite nájdu aj nádherné skalnaté útesy určené pre skúmanie podmorského sveta.
Priemerné letné denné teploty pri Čiernom mori sú 25 až 30 ºC a morská voda má spravidla teplotu 24 až 26 ºC.
Na čom si v Bulharsku pochutnáte
Bulharsko je známe aj vďaka svojej zdravej gastronómii. Na žiadnom stole nesmie chýbať známy šopský šalát (paradajky, uhorky, paprika, cibuľa a balkánsky slaný syr). Typické sú aj iné zeleninové šaláty a jedlá na grile, ktorým sa po bulharsky hovorí skara a ktoré sú v turistických destináciách prevažne z kuracieho a bravčového mäsa, nazývané pržola. Ku klasickým bulharským jedlám patrí bob čorba – hustá fazuľová polievka, rôzne druhy mletého mäsa upraveného na grile ako napríklad kebabče (podobný druh ako u nás známe čevabčiči), kjufte (podobné našej fašírke), ktoré sa podávajú aj s paradajkovou alebo bešamelovou omáčkou.
Medzi ďalšie typické bulharské jedlá patrí musaka – zapečené mleté mäso so zemiakmi a podávané s kyslím mliekom, kavarma – kuracie alebo bravčové mäso vo vlastnej šťave, zapečené so zeleninou v typickej bulharskej keramike a podávané s bielym chlebom alebo sač – kúsky kuracieho alebo bravčového mäsa, dochutené koreninami a opečené so zeleninou (baklažán, cibuľa, cuketa, mrkva, paprika, petržlen a zemiaky) na plochej nádobe z nepálenej hliny. Bulharmi je veľmi obľúbená, pre nás dosť nezvyčajná, studená polievka – tarator, polievka z kyslého mlieka a s postrúhanými uhorkami, dochutená kôprom a čiernym korením Typické korenie pre bulharskú kuchyňu je čubrica s výraznou arómou .
V bulharskej kuchyni sa používajú dva hlavné druhy syra, sirene – slaný syr, podobný syru feta a kaškaval – žltý syr podobný nášmu eidamu, ktoré sa v jedlách vyskytujú naozaj veľmi často.
V Bulharsku sú veľmi obľúbené malé pekárne, kde sa predávajú sladké a slané koláče z kysnutého cesta. Veľmi známa je banica – slaný koláč z lístkového cesta plnený slaným syrom, ktorá sa pečie takmer pri každej príležitosti. V posledných rokoch aj v Bulharsku stúpa trend fast foodov, obľúbené sú hlavne veľké palacinky (sladké aj slané), pečené na veľkých liatinových platniach, kebaby a pizze, ktoré aj v Primorsku nájdete na každom kroku. Okrem toho odporúčame vyskúšať aj v oleji pražené malé rybičky (celé aj s hlavou, obalené v zmesi múky a soli), ktorým sa hovorí caca.
Za jedlami pritom nezaostáva ani bohatá ponuka alkoholických aj nealkoholických nápojov. Známe sú kvalitné bulharské vína pestované v 5 vinárskych oblastiach – Dunajskej nížine, oblasti Čierneho mora, v Údolí ruží, v Trakijskej nížine a v Údolí rieky Struma (odrody Mavrud, Rizling rýnsky, Chardonnay, Melnik, Cabernet Sauvignon, Muškát Ottonel, Merlot, Pamid, Traminer. Známe sú miestne koňaky Preslav, Pliska, Pomorie alebo Slnčev Briag. Z tvrdého alkoholu sú populárne rakija – destilát z ovocia (najčastejšie hrozna, sliviek alebo fíg) a mastika – silný likér z anízu, s obsahom minimálne 47% alkoholu (podobný gréckemu Ouzu), ktorý sa pije samostatne podchladený alebo v kombinácii s mentou, čo je pepermintový likér. Z miestnych pív sú populárne značky – Zagorka, Burgasko, Šumensko, Kamenica. K obľúbeným nápojom patria aj rôzne miešané alkoholické alebo nealkoholické nápoje alebo priamo pred zákazníkmi pripravené džúsy a šťavy z čerstvého ovocia.
Pri gastronómii určite stojí za zmienku napísať, že Bulhari si konzumáciu jedla naozaj vychutnávajú, a preto taký typický bulharský obed alebo večera môže trvať aj niekoľko hodín.
Široké pieskové pláže, pozvoľný vstup do mora, mierna slanosť vody, vysoký počet slnečných dní v roku, príjemná teplota mora, prijateľné ceny, výborná kuchyňa, milí, priateľskí a pohostinní ľudia sú hlavnými predpokladmi Vašej spokojnej letnej dovolenky.
Vitajte v Bulharsku!
Nezabudnuteľná dovolenka v Primorsku
Primorsko, ktoré leží asi 55 km južne od Burgasu na malom polostrove, na úpätí pohoria Strandža, bola do konca 19. storočia malá rybárska osada a vtedy ešte asi nikto netušil, že sa stane jedným z najvyhľadávanejších a najnavštevovanejších bulharských letovísk na južnom pobreží Čierneho mora.
Sú to prevažne slovenskí a českí turisti, ktorí sem prichádzajú aj vďaka stále prijateľným cenám, na rozdiel od iných bulharských letovísk . Priamo v letovisku sú dve veľké verejné pláže - severná a južná. Obidve pláže, každá s dĺžkou takmer 2,5 km, sa chvália svojím krásnym žlto zlatým pieskom a nádhernou čistou vodou, vďaka čomu sú ocenené Modrou vlajkou (významným ocenením vysokých environmentálnych štandardov), ktoré je vyhľadávaným vyznamenaním pre pláže po celom svete. O kráse tohto kraja vedel už aj bývalý bulharský prezident Todor Živkov, ktorý tu dal vybudovať letnú rezidenciu, známu pod názvom Perla. Severná pláž sa tiahne od promenády na severnej časti polostrova až po Perlu, začiatok južnej pláže je pri prístave a pokračuje až takmer po ďalšie letovisko Kiten. Na severnej pláži, vzhľadom na jej orientáciu, býva more s väčšími vlnami a našla si tak obľubu hlavne u milovníkov vĺn, na južnej pláži býva pokojnejšia hladina, a preto je vyhľadávaná najmä rodinami s malými deťmi. Na obidvoch plážach sa nachádzajú strediská vodných atrakcií a športov (motorové člny, vodné skútre, vodné bicykle, surfovacie dosky, jazda na „banáne“ a pod.) prezliekarne, sprchy, bary a bufety s rýchlym občerstvením. Na južnej pláži, v blízkosti disko klubu Luxor, sa nachádzajú tobogany so sladkou vodou. Obidve pláže sú pod dohľadom plavčíkov. Slnečníky a ležadlá sú za poplatok, dajú sa však využiť aj časti pláží v tesnej blízkosti chránených pieskových dún, ktoré nie sú spoplatnené.
Na čo sa v Primorsku môžete tešiť
Samotné Primorsko okrem pláží a mora ponúka ďalšie množstvo aktivít. Pre deti sú tu zábavné parky s množstvom atrakcií (šmykľavky, autíčka, trampolíny, kolotoče) kde sa môžu dosýta vyšantiť. Na námestí letoviska sa večer uskutočňujú koncerty, zábavné programy a festivaly, často aj s medzinárodnou účasťou. Ak hľadáte napríklad romantiku, deň môžete zakončiť prechádzkou (prípadne jazdou na štvorkolke) po novej promenáde, ktorá vedie pozdĺž celého polostrova od prístavu na jednej strane, až po severnú pláž na druhej strane, prípadne príjemný večer môžete stráviť posedením v reštaurácii s výhľadom na prístav alebo pri nápoji v niektorom z viacerých barov priamo na pláži, či neskôr sa môžete vybrať do niektorej z mnohých diskoték v uliciach letoviska alebo zažiť zábavu v disko klube Luxor, ktorý sa nachádza na južnej pláži.
V Primorsku nájdete tiež veľké množstvo tradičných pekární, kaviarní a reštaurácií, pričom mnohé z nich majú jedálne lístky v slovenskom alebo českom jazyku. Práve tu môžete ochutnať tradičnú bulharskú kuchyňu, ale aj zo širokej ponuky medzinárodných jedál. Pre milovníkov „domácej“ stravy máme tiež dobrú správu: každoročne v niektorých reštauráciách ponúkajú aj jedlá tradičnej slovenskej či českej kuchyne.
V neposlednom rade si tu na svoje prídu aj milovníci nákupov. Veď celá hlavná ulica letoviska - ul. "Treti mart" a jej priľahlé uličky, sú priam posiate malými obchodníkmi s oblečením, obuvou, suvenírmi, šperkami alebo hračkami. A čo je dôležité, v prevažnej miere aj za prijateľné ceny.
Bulharsko, patrí medzi najväčších pestovateľov ruží a zároveň vývozcov ružových lupeňov (hlavne do Francúzska, kde ich používajú pri výrobe svetoznámych parfumov), má tiež dlhoročnú tradíciu vo výrobe kozmetických výrobkov z ružových lupeňov, ktorých pestrú ponuku tiež nájdete vo viacerých obchodoch v Primorsku.
Komu sa toto všetko zdá stále málo, máme pre Vás pripravenú bohatú ponuku výletov.
Malebné prístavné mestečko Sozopol sa nachádza na niekoľkých skalnatých polostrovoch v Burgasskom zálive približne 35 kilometrov južne od Burgasu. Mestečko je živým umeleckým a kultúrnym centrom - obľúbeným miestom maliarov, hudobníkov a spisovateľov. Sozopol sa delí na starú a novú časť. V starej časti nájdete starobylú architektúru, tradičné domčeky, zreštaurované zvyšky pevnosti, kostolíky, múzeá, galérie, úzke krivolaké uličky s kaviarničkami a stánkami so suvenírmi. Známy je aj prístav nachádzajúci sa na začiatku starej časti mesta, kde sa nachádza aj park Morská záhrada, ktorý je vhodný na príjemnú prechádzku. V uličkách starej časti stretnete množstvo maliarov a hudobníkov, môžete sa zastaviť pri stánkoch predajcov figových džemov, domácich medov alebo navštíviť niektorý z obchodíkov so striebrom a tradičnou keramikou. Reštaurácie v tejto časti mesta sú zamerané najmä na ryby a morské špeciality.
Novšia časť je živšia, nachádza sa tu množstvo reštaurácií, kaviarní, diskoték, stánkov so suvenírmi a rôzne obchodíky.
V Sozopole sa nachádzajú dve pláže – centrálna a pláž Harmanite. Centrálnu pláž môžeme nazvať spojnicou medzi starou a novou časťou Sozopolu. Nachádza sa v centre mesta v blízkosti parku Morská záhrada. More je tiché a pokojné, nakoľko sa nachádza v zálive. Pláž je približne 500 metrov dlhá. Pláž Harmanite je nielen dlhšia (približne kilometer) a širšia, ale je aj živšia. Nachádza sa v novej časti Sozopolu a tiahne sa až po poloostrov Budzaka. Nájdete tu viac plážových barov a vodných atrakcií.
Začiatkom septembra sa každoročne koná veľký medzinárodný festival umenia „Apollonia“. Festival zahŕňa divadlo, hudbu, literatúru, kino, balet, výtvarné umenie, architektúru a programy pre deti.
Jednou z dominánt Sozopolu je ostrov sv. Ivana. Na ostove boli v roku 2010 objavené relikvie svätého Jána Krstiteľa, ktoré sú dnes uložené v kostole „Sv. Cyrila a Metoda “a priťahuje tisíce pútnikov a návštevníkov z celého sveta. Na ostrove môžete vidieť pozostatky starovekého kláštora, trácku svätyňu a staroveký chrámový komplex.
V blízkosti Sozopolu sa nachádza dedinka Ravadinovo, v ktorej sa nachádza Aquapark a zámok s nádhernou záhradou.
Dnes je Sozopol jedným z obľúbených turistických centier krajiny – spája sa v ňom romantika starého mesta a dynamika modernosti. Mesto je obľúbené pre turistov s neopakovateľnou atmosférou úzkych dláždených uličiek, starými kamennými domami s typickými drevenými oknami a balkónmi , rybárskymi člnmi a sieťami, útulnými a jedinečnými reštauráciami, kaviarničkami a barmi, množstvom stánkov a obchodov ponúkajúcich turistom tradičné bulharské produkty, umelecké diela a suveníry. Príjemnú atmosféru dopĺňajú aj figové stromy.
Počas pobytu máte možnosť navštíviť bránu orientu, Istanbul – mesto na hranici dvoch kontinentov Európy a Ázie. Návšteva tohto mesta je nezabudnuteľným zážitkom pre každého turistu. Modrá mešita, Hipodrom, Veľký bazár, Egyptský bazár, chrám Sv. Sofie, plavba loďou po Bosfore a mnoho ďalších zaujímavostí.
Pozor – podmienka je mať so sebou platný pas.
Na začiatku Primorska sa nachádza Aquapark Aqua Planet.
Pozor – podmienka je mať so sebou platný pas.